
Сучасний кабінет біології
Завдання шкільного курсу біології – сформувати в учнів розуміння ключових наукових концепцій з природознавства та спонукати до поглибленого вивчення предмета. Для вирішення цього завдання викладачі та їх методики мають доповнюватися необхідним устаткуванням, яке здатне донести знання у необхідному форматі. Недарма Типовий перелік засобів навчання та обладнання у Наказі МОН № 574 від 29 квітня 2020 року включає в себе цифрові та інтерактивні пристрої. Серед іншого сучасний кабінет біології повинен містити демонстраційні об’ємні моделі, колекції зразків, набір датчиків для проведення вимірювань, програмне забезпечення з 3D-моделями та інтерактивну панель для роботи з віртуальними навчальними матеріалами.
Інтерактивний кабінет біології – забаганка чи необхідність?
Не менш важливим за забезпечення кабінету біології сучасним навчальним обладнанням є зміна принципів навчання. Досвід українських і закордонних шкіл свідчить, що кращі знання мають учні, які здобувають їх шляхом проведення досліджень і експериментів замість традиційного ознайомлення з лекціями. Сьогодні вже недостатньо опрацювати параграфи з підручника чи продемонструвати навчальні моделі для вивчення біології. Сучасний кабінет біології передбачає активну участь школярів у процесі пізнання: проведення дослідів, вимірювань, аналіз отриманих даних тощо. Проводити такі дослідження легко, якщо використовувати під час уроків цифрові лабораторні роботи з біології.
Автономність цифрових вимірювальних комплексів дозволяє ефективно проводити польові дослідження з біології. Протягом 2-3 днів клас може збирати дані про рівень освітленості, вологості, вуглекислого газу, тиску, pH, ультрафіолетового випромінювання тощо. Фіксувати отримані дані на смартфон вчителя або учня, а пізніше вивести результати досліджень на екран інтерактивної панелі в класі.
Як бачимо, цифрове вимірювальне обладнання для кабінету біології дає учням змогу здобути практичний досвід і знання. Одне з завдань вчителя – показати дітям цінність цих знань і можливість розв’язувати з їхньою допомогою реальні задачі. Організувати системний підхід у вивченні біології шляхом активного залучення учнів допоможе регулярне використання цифрових датчиків для вимірювань і можливостей інтерактивної панелі, а також доповнення практичного досвіду теоретичним матеріалом, як-от, віртуальними 3D-моделями. Сформувавши в учнів зацікавленість біологією, можна змістити акцент на наукову діяльність.
Інтерактивне обладнання робить науку більш доступною
Використання інтерактивного обладнання в освіті дає ще одну перевагу – стимулює науковий потенціал дітей. І найперше це стосується природничих наук. Сучасні інтерактивні прилади дають змогу швидко проводити велику кількість замірів та аналізувати отримані дані. Наприклад, кабінет з інтерактивною панеллю, цифровими датчиками та спеціальним програмним забезпеченням можна перетворити на повноцінну STEM-лабораторію. Раніше ми детально висвітлювали принципи організації кабінету для STEM навчання.
Крім того, сучасний кабінет біології з комплексом обладнання для природничих наук сприяє розвитку в учнів гуманізму та відповідальності за свої дії. Зокрема інтерактивне обладнання та віртуальні лабораторні роботи дозволяють проводити навчання без використання живих тварин. Йдеться про дослідження будови, фізіології та поведінки тварин. Мінімізація або заміна реальних тварин для дослідів комп’ютерним моделюванням має кілька позитивних наслідків:
- Учні отримують краще уявлення про предмет порівнюючи з навчанням лише за підручниками.
- Відсутня потреба облаштовувати приміщення для утримання лабораторних тварин.
- Кількість повторів для експериментів не обмежена.
- В учнів розвивається гуманне ставлення до живих істот.
- Не потрібен персонал для догляду за тваринами.
Сучасне обладнання для кабінету біології – передумова цікавого та ефективного навчання
Електронні 3D-моделі з біології та додатки для вивчення анатомії – це додаткова можливість зацікавити школярів навчальним матеріалом. Але важливо усвідомлювати, що використання технологій має забезпечувати досвід, здобути який інакше було б складно. Як-от, ілюстрації чи відео об’єктів природи, які неможливо побачити на власні очі: глибоководні риби, отруйні гриби та рослини, бактерії. Також навчальне інтерактивне обладнання для кабінету біології є незамінним для вивчення мікробіології. Приміром, із застосуванням інтерактивної панелі значно легше ґрунтовно розібратися в темі хромосомних аномалій. Зокрема можна залучити учнів до виконання завдань, які імітують діяльність біологів.
Задача педагога – зробити складні та абстрактні ідеї більш доступними для учнів за допомогою візуалізації, моделювання та множинного представлення. Зараз технології відкривають широкі можливості для досягнення цієї мети. Відповідно, сучасний кабінет біології потребує комплектації таким обладнанням, яке дасть учням розуміння того, як наука впливає на їхній повсякденний світ і що особисто вони можуть зробити, щоб цей світ ставав кращим.
Бренд Promethean має багаторічний досвід постачання обладнання для профільних кабінетів. Наша команда з радістю підкаже найефективніші моделі поєднання інтерактивного обладнання Promethean з цифровими вимірювальними комплексами та датчиками, а також програмами 3D візуалізації природничих наук. Така консультація буде для вас абсолютно безкоштовною, але дозволить зберегти багато часу та отримати готові відповіді щодо організації сучасного кабінету природничих наук – достатньо лише заповнити помаранчеву форму нижче.